projekt v spolupráci s Univerzitnou knižnicou Technickej univerzity v Košiciach realizovaný v rámci medzinárodných projektov TEMPUS/Phare;
Projekt ProLIB, na ktorý získala Technická univerzita v Košiciach grant vo výške 331 000 EUR, predstavoval pilotný model vzdelávacieho programu pre 180 pracovníkov knižníc na Slovensku.Bol pripravovaný v spolupráci s renomovanými zahraničnými odborníkmi z Veľkej Británie a Švédska.
Cieľom národného projektu bolo prepojenie potenciálu vedy a výskumu s podnikateľskou praxou prostredníctvom siete vedeckých, akademických, a špeciálnych knižníc.
Projektový zámer bol predložený v rámci Sektorového operačného programu Ministerstva hospodárstva SR - Priemysel a služby na programové obdobie 2004 -2006, v rámci priority 1. „Rast konkurencieschopnosti priemyslu a služieb s využitím rozvoja domáceho rastového potenciálu“, v rámci opatrenia 1.2 Podpora budovania a rekonštrukcie infraštruktúry, ako individuálny projekt prepojenia informácií medzi vybranými knižnicami v SR a podnikateľskými subjektami.
Žiadateľom projektu bola Slovenská národná knižnica v Martine. Ďalšími partnermi projektu boli: Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied v Bratislave, Štátna vedecká knižnica v Prešove, Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici, Slovenská chemická knižnica pri FCHPT STU v Bratislave, Univerzitná knižnica pri Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Slovenská poľnohospodárska knižnica pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, Univerzitná knižnica pri Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzitná knižnica pri Žilinskej univerzite v Žiline a Slovenská lesnícka a drevárska knižnica pri Technickej univerzite vo Zvolene. Celkový rozpočet projektu: 240 mil. Sk.
V rámci projektu Slovenská lesnícka a drevárska knižnica uskutočnila:
- rozsiahlu rekonštrukciu vnútorných priestorov knižnice
- oddelila verejné priestory pre používateľov od vnútorných spracovateľských centier – akvizície, katalogizácie, spracovania periodickej literatúry
- vytvorila verejne prístupné zóny pre používateľov s novým interiérovým, technickým a technologickým vybavením:
- Knižničné centrum s registráciou používateľov a poskytovaním absenčných výpožičných služieb s voľným výberom a knižnými novinkami;
- Informačné centrum so študovňami odbornej knižnej, periodickej, normalizačnej a špeciálnej literatúry, určenej na prezenčné štúdium, s Internetovou a Multimediálnou študovňou. Multimediálna študovňa je vybavená prezentačnou a výpočtovou technikou s rôznymi grafickými softvérmi a tiež aj špeciálnym pracoviskom pre slabozrakých.
V rámci technologického vybavenia, SLDK ako prvá na Slovensku inštalovala systém RFID – systém rádiofrekvenčnej identifikácie, ktorá je úspešne využívaná v zahraničných knižniciach za účelom identifikácie a triedenia kníh, samoobslužných výpožičiek, ochrany fondu a správy inventáru.
Veľkým prínosom v rámci projektu bola rekonštrukcia skladových priestorov kníh a inštalácia kompaktného regálového systému.